*  zetka - o autorze >  zet > NIESZAWA i CIECHOCINEK /kraina lat dziecinnych/
Galeria znajduje się w kategoriach:  Inne
NIESZAWA i CIECHOCINEK /kraina lat dziecinnych/
Stare,historyczne miasteczko nad Wisłą,7 km od Ciechocinka.Tam zatrzyma ł się czas...
Wiele jest w Polsce miejscowości, które niegdyś cieszyły się sporym prestiżem, a teraz są tylko małymi miasteczkami z dala od głównych szlaków.
Ale trudno jest znaleźć miasto, które aż trzykrotnie zmieniało swoje położenie. Wędrówka Nieszawy zaczęła się wraz ze sprowadzeniem Krzyżaków na ziemie polskie, a zakończyła z upadkiem zakonu.
Pierwsza jej lokacja miała miejsce na terenie dzisiejszej wsi Mała Nieszawka (ok. 4 km od Torunia w dół Wisły). Osadę nadał Krzyżakom książę Konrad Mazowiecki. Zakonnicy wznieśli zamek - siedzibę komtura. Po klęsce pod Grunwaldem zostali zmuszeni do zburzenia warowni, a Władysław Jagiełło ustalił lokalizację Nieszawy naprzeciwko Torunia, w miejscu, gdzie obecnie znajdują się ruiny Zamku Dybowskiego.
Ciechocinek-wiadomo,kurort dobrze znany......

ł się czas.
Wiele jest w Polsce miejscowości, które niegdyś cieszyły się sporym prestiżem, a teraz są tylko małymi miasteczkami z dala od głównych szlaków. Ale trudno jest znaleźć miasto, które aż trzykrotnie zmieniało swoje położenie.
Wędrówka Nieszawy zaczęła się wraz ze sprowadzeniem Krzyżaków na ziemie polskie, a zakończyła z upadkiem zakonu. Pierwsza jej lokacja miała miejsce na terenie dzisiejszej wsi Mała Nieszawka (ok. 4 km od Torunia w dół Wisły).
Osadę nadał Krzyżakom książę Konrad Mazowiecki. Zakonnicy wznieśli zamek - siedzibę komtura. Po klęsce pod Grunwaldem zostali zmuszeni do zburzenia warowni, a Władysław Jagiełło ustalił lokalizację Nieszawy naprzeciwko Torunia,
w miejscu, gdzie obecnie znajdują się ruiny Zamku Dybowskiego.
Liczba zdjęć: 10. Kliknij w fotkę aby powiększyć
komentarze Do fotek w tej galerii dodanych jest 28 komentarzy. (zobacz te komentarze)